Cezimli Nun ve Tenvin

'Kuran-ı Kerim' forumunda Peri tarafından 14 Şub 2017 tarihinde açılan konu

Konu etiketleri:
 1. Peri

  Peri Nokta & Peri Site Yetkilisi

  Katılım:
  29 Eki 2016
  Mesaj:
  10,139
  Alınan Beğeniler:
  66
  Ödül Puanları:
  48
  Cinsiyet:
  Kadın
  Cezimli Nun ve Tenvin Nedir?

  • Cezimli Nun ve Tenvin kendisinden sonraki gelen harfe göre şekillenirler. Bazen açık, bazen gizlenerek, bazen de şeddeli okunur.
  • Sakin (cezimli) nun veya Tenvin nerede gelirse gelsin; bu kelimenin ortasında veya sonunda olabilir, aşağıda görüldüğü gibi 4 şekilde oluşur.

  Tenvin veya Cezimli Nûn'dan sonra gelebilecek 28 Kur'ân harfini, ilgili kuralları ile birlikte şu şekilde gruplandırabiliriz:
  1- İzhar ( أ هـ ع ح غ خ ile)
  2- İdgam ( ى ر م ل و ن ile)
  3- İklâb ( ب ile)
  4- İhfâ ( Geriye kalan 15 harfle )
  Şimdi sırasıyla tariflerini ve uygulanışlarını görelim:
  Izhar Nedir?
  İzhar Açık okuma demektir. Cezimli nundan (نْ) veya tenvinden sonra 6 boğaz harflerinden birisi gelirse, o zaman cezimli Nunu Gizleme olmadan normal ve açık bir halde okuruz.
  تَنْهَرْ gibi.
  Görüntülü anlatımı izlemek için videonun üzerine tıklayın...


  Iklab Nedir?
  İklab (م'e dönüştürüp okuma): İklab, bir şeyi dönüştürme veya çevirme manalarına gelir. Burada ise, Cezimli nundan (نْ) sonra sadece ب harfi gelirse, o zaman cezimli Nunu, م olarak genizimizden çıkardığımız ğunne sesi ile beraber okuruz.


  Idgam Nedir?

  İdğam şeddeli okuma demektir. Cezimli nundan (نْ) veya Tenvinden sonra 6 harften (ى ر م ل و ن) birisi gelirse, o zaman cezimli Nunu kendinden sonra gelen harfin içine tamamen koyarak o harfi de genizimizden çıkardığımız ğunne sesi ile beraber şeddeleyerek okuruz.
  وَمَنْ يَعْمَلْ

  Görüntülü anlatımı izlemek için videonun üzerine tıklayın...


  İhfa Nedir?
  İhfa gizlemek demektir. Cezimli nundan (نْ) veya tenvinden sonra geriye kalan 15 harften birisi gelirse, o zaman cezimli Nunu veya tenvini gizleyerek genizimizden çıkardığımız ğunne sesi ile beraber okuruz.Dikkat edilmesi gereken bir husus şudur: Burada gizlenen harf sadece cezimli nun veya tenvindir. Yoksa kendisinden sonra gelen harf degildir.
  فَلْيُنْفِقْ
   

Bu Sayfayı Paylaş