Cumhuriyetin İlanı

'Cumhuriyet Tarihi' forumunda Peri tarafından 14 Oca 2017 tarihinde açılan konu

 1. Peri

  Peri Nokta & Peri Site Yetkilisi

  Katılım:
  29 Eki 2016
  Mesaj:
  10,139
  Alınan Beğeniler:
  66
  Ödül Puanları:
  48
  Cinsiyet:
  Kadın
  Cumhuriyetin İlanı
  (29 EKİM 1923)
  23 Nisan 1920’de TBMM’nin açılışı ile ulusal egemenliğe dayalı yeni bir devlet kurulmuştu. Yeni kurutan devletin başkanı yoktu. Padişaha dokunulmamıştı. Padişahlık varlığını sürdürdüğü için devlet başkanı seçilemiyordu. Mustafa Kemal, TBMM Başkanı olarak devlet başkanı eksikliğini gidermeye çalışıyordu. Ama gerçekte TBMM Başkanı idi. Padişahın varlığı devam ediyordu.
  1 Kasım 1922'de saltanat kaldırılınca,
  padişahın varlığından doğan sorun çözümlenmiş oldu. Ama bir yandan da devlet başkanı olmamasından doğan sorunlar su yüzüne çıktı.
  1921 Anayasası ile kurulan hükümet sistemi de zaferden sonra tam olarak işleyemez hale gelmişti. Kurulan ilk sistemde ayrı bir Cumhuriyet yoktu. TBMM'nin kendisi hükümetti. Hükümet üyelerini ayrı ayrı meclis seçiyordu. Hükümet üyelerinden birisi kurulun toplantılarını yönetiyordu. Yani bir başbakan da yoktu. Bazen boşalan bir bakanlığa seçim yapılırken gerekli oyu sağlamak mümkün olmamaya başladı. Bu durumda hükümet işleri aksamaya başlamıştı.
  Bir yandan devlet haşkantmn eksikliği, bir yandan Meclis Hükümeti Sistemi’nin yetersizliği yeni devleti bunalımlara sürükleyecek gibi oluyordu.
  14 Ağustos 1923'te kurulan Ali Fethi Bey başkanlığındaki hükümet kısa sürede yoğun eleştirilerle karşılaştı ve görevinden istifa etti. Böylece TBMM'de hükümet bunalımı ortaya çıktı. 29 Ekim 1923'e kadar yeni mecliste hükümeti kurma çalışmalarına devam edildi; ancak sonuç alınamıyordu. Bunun üzerine Cumhuriyetin ilanına dair Anayasa değişikliği tasarısı TBMM'ye sunuldu.Yapılan oylama sonucu Cumhuriyet ilan edildi. Cumhurbaşkanlığını Mustafa Kemal, Başbakanlığa İsmet; Paşa, TBMM başkanlığına da Fethi (Okyar) Bey seçildi.
  Cumhuriyetin ilanı ile;
  -Devletin ve rejimin adı kondu.
  -Devlet başkanlığı sorunu çözümlendi ve bu konularda tartışmalar son buldu.
  -Meclis Hükümeti'nden Kabine Sistemi’ne geçildi.
   

Bu Sayfayı Paylaş