İsimleri Unutmamız Normal

'Bunları Biliyor musunuz ?' forumunda Afti tarafından 1 Şub 2017 tarihinde açılan konu

Konu etiketleri:
 1. Afti

  Afti Active Member Forum Üyesi

  Katılım:
  1 Şub 2017
  Mesaj:
  5,339
  Alınan Beğeniler:
  7
  Ödül Puanları:
  38
  Meslek:
  Öğrenci
  Şehir:
  Amasya
  Web Sitesi:
  İsimleri Unutmamız Normal

  Biri ile tanıştığınızda daha tanışma faslı bitmeden adını unuttuğunuzu fark etiğiniz oldu mu? Eğer cevabınız evetse, artık kendinizi kötü hissetmenize gerek yok.

  İngiliz araştırmacılar yeni tanıştığımız kişilerin isimlerini birkaç dakika içinde unutabilmemize neden olan beyin faaliyetlerini tespit etmeyi başardı.

  Sussex Üniversitesi’nin hafıza uzmanları, bazı bilgilerin ancak öğrenildikten saatler sonra rahatça hatırlanabildiğini ortaya çıkardı. Bilim insanları, bu gecikmenin beynin aşırı veri ile yüklenmekten kaçınmak için geliştirdiği bir mekanizma olduğu görüşünde.

  Araştırmayı yürüten ekipten Dr Ildiko Kemenses “Uzun süredir beynin neden bu tarz hafıza boşlukları yarattığını merak ediyorduk. Hafıza yaratmak enerji gerektiren bir süreç. Beyin söz konusu hatıranın hatırlanmaya değer olup olmadığına karar vermek için zamana ihtiyaç duyuyor. Beynin öğrenme kapasitesi sınırlı ve bu nedenle bazı hatıraların oluşumunu engelleyerek aşırı yüklenmeye karşı kendini koruduğunu düşünüyoruz” dedi.

  Bilim insanları gecikmeli öğrenme deneyimini test etmek için salyangozları kullandı. Dr Kemenses ve ekibi laboratuvarlarında tek bir besin ile besledikleri salyangozlara yeni bir yiyecek verdi. Kendilerine verilen yeni maddenin yenebilir olduğunu keşfeden salyangozlar bu bilgiyi 30 dakika içinde unuttu. Yeni besin ile ilgili hatıraları daha sonra yenilenen salyangozlar, madde ile karşılaşmalarından ancak 4 saat sonra yeni maddenin yenilebilir olduğu bilgisini kalıcı olarak öğrenmiş oldu.

  Araştırmacılar bu dört saatlik hatıra yaratma dönemi sırasında salyangozların dikkatini dağıtacak bir olay olduğunda hafıza oluşumu sürecinin kesintiye uğradığını ve bilginin kalıcı olarak unutulduğunu da ortaya çıkarttı.
   

Bu Sayfayı Paylaş