Kalın ve İnce Harf Uygulamaları

'Kuran-ı Kerim' forumunda Peri tarafından 14 Şub 2017 tarihinde açılan konu

 1. Peri

  Peri Nokta & Peri Site Yetkilisi

  Katılım:
  29 Eki 2016
  Mesaj:
  10,139
  Alınan Beğeniler:
  66
  Ödül Puanları:
  48
  Cinsiyet:
  Kadın
  28 Kur'ân harfini tanırken, 7 'sinin kalın ve geriye kalan 21 'inin de ince olarak kabul edildiğini görmüştük. Burada ise, uygulama ile ilgili olarak, kalın harfler için kullanılan İsti'lâ ve ince harfler için kullanılan İstifâl sıfatlarının rollerine işaret edeceğiz.
  İsti'lâ harfleri: ( خ ص ض غ ط ق ظ )
  İstifâl harfleri: Diğer harfler (Ra ( ر )ve Lâm ( ل )harflerinin kalın okunduğu özel durumlar hariç)
  Mahrecinden sağlıklı olarak çıkarılan harf, bu sıfatları da kazandırılarak ağızdan çıkarsa, ancak o zaman gerçek kalınlığı veya inceliği ile ifade edilmiş olabilir. Uzman bir kişi denetiminde pratik yapma ihtiyacı, bu konuda daha da öne çıkmaktadır. Uygulamanın, yazılı olarak sadece tarifini yapabildiğimizden, seslendirme desteği almayı ihmal etmeyiniz.
  Harflerin her türlü hareke ve sükun durumlarında, İsti'lâ ve İstifâl sıfatlarını göstermek gerekmektedir. Ancak, bu farkın daha kolay kavranabilmesi için, her harfin önüne Elif getirerek yapılacak bir uygulama ile yetineceğiz.
  İsti'lâ yukarı kaldırmak, yükseltmek demektir. Kalın harflerde, üst çenenin de açılmasıyla, dil yukarı doğru kaldırılır ve ses ağzı doldurarak yukarı yönelir.
  Kalın harflerde İsti'lâ uygulaması:
  خا
  صا
  ضا
  غا
  طا
  قا
  ظا

  İstifâl ise, aşağı indirmek, alçaltmak demektir. İnce harflerde, üst çene sabit kalırken, sadece alt çene aşağı doğru açılır ve dil alt damağa yakınlaştırılarak, ses aşağı yönelir.
  İnce harflerde İstifâl uygulaması:
  ءَ ا
  بَا
  تَا
  ثَا
  جَا
  حَا
  دَا
  ذَا
  زَا
  سَا
  شَا
  عَا
  فَا
  كَا
  لاَ
  مَا
  نَا
  وَا
  هَا
  يَا

   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 15 Eki 2017

Bu Sayfayı Paylaş