Saç Maşasını Doğru Kullanmanın Bir Yolu Var Ve Çoğumuz Bunu Bilmiyoruz

'Saç-Makyaj Bakımı' forumunda Peri tarafından 31 Eki 2016 tarihinde açılan konu

 1. Peri

  Peri Nokta & Peri Site Yetkilisi

  Katılım:
  29 Eki 2016
  Mesaj:
  10,139
  Alınan Beğeniler:
  66
  Ödül Puanları:
  48
  Cinsiyet:
  Kadın
  Çoğumuzun evinde saç maşası olmasına rağmen çok azımızı bu aleti etkili ve kolay bir biçimde kullanabiliyoruz. İnternette yüzlerce video olmasına rağmen sonuç genellikle izlediklerimize pek benzemez. Bu yazımızda saç maşası ile istediğiniz dalgalara kavuşmanın ipuçlarını vereceğiz.
  1. hata: Daha gevşek dalgalar için büyük maşa kullanmak

  [​IMG]
  İnsanlar genelde daha kalın bir saç maşasının daha gevşek ve doğal görünümlü dalgalar yaratacağına inanır. Yanlış. Eğer maşa saç boyunuz için fazla kalınsa bu maşayı kullanmak hem zor olur hem de istediğiniz dalgaları elde edemezsiniz. Daha gevşek dalgalara sahip olmak için küçük bir maşa kullanıp daha sonra saçlarınızı tarayarak doğal bir görünüm elde edebilirsiniz.
  2. hata: Saç spreyini işlem bittikten sonra uygulamak
  Eğer saç spreyini son adımda kullanırsanız dalgalarınız hemen düzleşmeye başlayabilir. Hafif-orta tutuculuğa sahip spreyleri maşayı kullanmaya başlamadan önce saçınızı hazırlarken ve daha sonra maşa ile dalgalandırırken kullanmalısınız. Özellikle saçlarınız zor dalgalanıyorsa bu tüyo çok önemlidir.
  3. hata: Yeteri kadar ısı kullanmamak
  Eğer saçlarınızda boya, balyaj, perma gibi uygulamalar varsa ısıyı düşük ayarda tutmalısınız. Sağlıklı ve doğal saçlarınız varsa ısıyı yükseltebilirsiniz. Isı ne kadar yüksek olursa dalgalarınızın kalıcılığı da o kadar uzun olur. Ama siz yine de ısıya karşı koruyucu bir ürün kullanmayı ihmal etmeyin ve bu ürünün çok yağlı olmamasına dikkat edin.
  4. hata: Ucuz maşa kullanmak

  [​IMG]
  Söz konusu saçlarımız olunca ucuz ürünler çoğu zaman istenmeyen sonuçlar doğurabilir. Profesyonel kullanıma daha yakın ve kaliteli bir maşa kullanırsanız istediğiniz sonuçları daha kolay elde edebilirsiniz. Profesyonel bir görünüm istiyorsanız profesyonel ürünler kullanmalısınız.
  5. hata: Saç klipsi kullanmamak
  Saç klipsi, ihtiyacınız olduğu anlarda dalgaları iyice belirginleştirmek için kullanılmalıdır. Ayrıca maşayı üzerinde kullanmadığınız saç öbeklerini toplamanız için de saç klipsine ihtiyacınız olacaktır. Bu yüzden maşayla dalgalandırma işlemi yaparken mutlaka bir klips bulundurun.
  6. hata: Farklı sarma teknikleri kullanmamak

  [​IMG]
  Elde etmek istediğiniz dalga veya bukle çeşidine göre saçlarınızı maşaya farklı şekillerde sarmanız gerekir. Eğer çok kıvırcık olsun istiyorsanız saçınızın tamamını maşaya sarmalısınız, eğer daha gevşek ve doğal dalgalar istiyorsanız saçlarınızın ucu dışarda kalacak şekilde sarmalı ve maşayı yavaşça aşağı doğru indirmelisiniz.
  7. hata: Maşayı tuttuğunuz açıya dikkat etmemek
  Kabarık bukleler istiyorsanız önce saç köklerinizi ısıtıp maşayı yukarı doğru dikey bir şekilde, dalgalarınızın kabarık olmasını istemiyorsanız maşayı dimdik aşağıya doğru tutmalısınız.
  8. hata: Saçlarınızı aynı yönde sarmak

  [​IMG]
  Bu yine nasıl bir görüntü elde etmek istediğinize göre değişir. Eğer bütün saç öbeklerini aynı yöne doğru sararsanız sıkı dalgalara sahip retro bir görünüm elde edersiniz. Dağınık ve doğal bir görünüm isterseniz her öbeği farklı yöne doğru sarmalısınız.
  9. hata: Maşayı saçınızda gereğinden uzun tutmak
  Maşayı saçınızda en uzun 8-10 saniye kadar tutmalısınız. Sadece daha sıkı dalgalar istiyorsanız ve saçlarınız zor dalgalanıyorsa biraz daha uzun tutabilirsiniz. Her öbeği aynı süre tuttuğunuzdan emin olmak için içinizden sayabilirsiniz.
  10. hata: Saçınız tamamen kurumadan maşa kullanmak

  [​IMG]
  Bazen saçınıza maşa uygulamaya başladığınızda yanma sesi çıkardığını duyabilrsiniz. Bunun nedeni banyodan çıktıktan sonra saçlarınızı tam olarak kurutmamaktır. Saçlarınızı yıkadıktan sonra ısıya karşı koruma sağlayan bir ürün sürün ve saç kurutma makinesiyel kurutun. Daha sonra saç maşası kullanmaya geçmeden saç spreyi uygulayın (2. maddede belirttiğimiz gibi). Bu hem saçlarınız için daha sağlıklı olacak hem de buklelerinizin daha uzun süre kalıcı olmasını sağlayacaktır.

  Bu yazıdan faydalanacağını düşündüğünüz arkadaşlarınız varsa onlarla paylaşmayı ihmal etmeyin. Kim bilir, belki sayenizde birisi daha güzel ve kalıcı buklelere kavuşabilir. :)
  [​IMG]
   

Bu Sayfayı Paylaş